InsERT S.A.
e-pomoc techniczna

e-pomoc techniczna

Subiekt nexo - Jak rozliczyć szybką płatność za pomocą pliku CSV?

Program: InsERT nexo, Subiekt nexo

Kategoria: Bank

​Program Subiekt nexo umożliwia rozliczanie transakcji powstałych z szybkiej płatności przy pomocy pliku CSV. W tym celu należy:

1. Przejść do moduły Bank, na zakładkę Szybie płatności on-line, następnie kliknąć górne menu Operacje - Rozlicz za pomocą pliku CSV.

 

2. W oknie rozliczania wybrać odpowiedni Parser, Podmiot cesyjny oraz wskazać Plik CSV, który został pobrany z serwisu transakcyjnego. Program automatycznie rozpozna i podepnie rozrachunek, co będzie widoczne w kolumnie Status podpięcia rozrachunku (Fot. 1).

W sytuacji, gdy z jakichś przyczyn nie uda się automatycznie podłączyć rozrachunku, użytkownik ma możliwość ręcznego powiązania. Należy skorzystać wówczas z opcji Wybierz (Fot. 2) dla nierozpoznanej pozycji. Spowoduje to wyświetlenie listy rozrachunków (należności cesyjnych) na wybrany podmiot cesyjny, które nie zostały jeszcze rozliczone ani powiązane z inną transakcją.

Fot. 1

 

Fot. 2

 

Po ręcznym wybraniu rozrachunku, status podpięcia zostanie zmieniony na Wczytany ręcznie.

 

3. Kolejnym krokiem jest wskazanie operacji bankowej reprezentującej przelew środków otrzymany od operatora szybkich płatności (PayPro). Operację tą należy wcześniej wprowadzić do programu. Najczęściej będzie to operacja pochodząca z wyciągu bankowego (wprowadzonego online lub plikiem mt940), może ona zostać także dodana ręcznie. W celu wskazania operacji, należy skorzystać z opcji Wybierz znajdującej się poniżej listy transakcji.

 

4. Wskazać odpowiednią operację bankową.

 

5. Prowizja, którą można Rozdzielić proporcjonalnie na wszystkie transakcje lub ustalić Wspólną prowizję - zostanie wówczas dopisana do ostatniej pozycji z listy transakcji. Po zatwierdzeniu okna transakcje zostają rozliczone.

 

Pozostaje jedynie kwestia rozliczenia prowizji za obsługę płatności. Jak wspomniano wcześniej, w zależności od ustawienia dokonanego w oknie rozliczania plikiem CSV, prowizje są rozłożone proporcjonalnie na poszczególne transakcje lub ujęte zbiorczo w ostatniej z nich.

W tej pierwszej sytuacji, każdy rozrachunek (transakcja) będzie zatem rozliczony częściowo, gdyż pozostaje jeszcze do rozliczenia część prowizji.

 

W tym drugim przypadku tylko jeden z rozrachunków (transakcja) będzie rozliczony częściowo, gdyż to w nim ujęta zostanie prowizja, którą należy jeszcze rozliczyć.

​Informację, w jaki sposób rozliczyć prowizję ​szybkich płatności za pomocą faktury można znaleźć tutaj​.

Artykuł należy do zbioru tematów e-Pomocy technicznej dotyczących obsługi szybkich płatności w programie Subiekt nexo​.

drukuj
Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię