Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Scenariusze pracy w programie Gestor nexo – Branża Fryzjersko-Kosmetyczna – Część II

Program: Gestor nexo, InsERT nexo

Kategoria: Scenariusze pracy

Zbiór tematów​​ związanych z różnymi scenariuszami pracy ​można znaleźć w zbiorczym temacie e-Pomocy technicznej TUT​AJ.​

 
 
 



Kolory zadań sposobem na przejrz​ystość kalendarza​
 

 

 

Podstawowym ​sposobem na rozróżnienie poszczególnych zadań względem pe​rsonelu odpowiedzialnego jest kolor zadania. Parametry związane z tym ustawien​iem są dostępne w module Konfiguracja  Użytkownicy, indywidualnie dla każdego pracownika.


Tworzenie nowych zadań z predefiniowanym pracownikiem

Utworzenie szablonów zadań pozwa​la skrócić czas dodawania nowego zadania dzięki wprowadzeniu większości danych na stałe w szablonie. Takimi informacjami są np. czas trwania zadania i pracownik wykonywujący zadanie. Tworzenie nowych szablonów zadań jest dostępne w module Konfiguracja  Szablony działań.

 

Organizacja pracy i kontrola nad terminami z wykorzystaniem filtrów

 

Dzięki szablonom zadań i prezentacji graficznej wprowadzonych wizyt, ustalenie wolnego terminu dla klienta nie stanowi żadnego problemu. Korzystając dodatkowo z​ filtru Opiekun można sprawdzić, czy konkretny pracownik wybrany przez klienta posiada wolny termin.

Wprowadzanie nowych wizyt

 

Tworzenie nowych zadań jest dostępne zarówno poprzez dwukrotne kliknięcie na daną (niezajętą) godzinę w kalendarzu, jak również z górnego menu Dodaj, gdzie można odnaleźć także wcześniej utworzone szablony.

Kontrola nad wcześniej wykonanymi usługami i wykorzystanym asortymentem

                    

Wybierając klienta na nowym zadaniu, można otworzyć jego informator, z którego dostępny jest podgląd na dotychczasowe zadania. Dodatkowo do zadań można podpinać towary i usługi (na zakładce zaawansowane, które przy współpracy z Subiektem są przenoszone na dalsze dokumenty handlowe (paragony i faktury).

           


 
 
 




 

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki