Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Rachmistrz i Rewizor nexo – Jak edytować dokument OT (przyjęcie do użytkowania) w przypadku, gdy plan amortyzacji został już zatwierdzony?

Program: InsERT nexo, Rachmistrz nexo, Rewizor nexo

Kategoria: Środki trwałe

Środki trwałe są to elementy majątku firmy charakteryzujące się długim czasem użytkowania (powyżej 1 roku) oraz zdatnością do używania na potrzeby przedsiębiorstwa. W module Środki trwałe ewidencjonowane są obiekty reprezentujące wszystkie elementy majątku materialnego i niematerialnego przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie do ewidencji wyposażenia środki trwałe podlegają amortyzacji (zużyciu) rozliczanej stopniowo w miarę zużycia środka trwałego za pomocą amortyzacji. Mogą być na nich wykonywane także inne operacje jak modernizacja, przesunięcie, odłączenie części składowej itp.

Przyjęcie do użytkowania Środka trwałego (OT) jest zablokowane do edycji po zatwierdzeniu planu amortyzacji (lub stworzeniu innych Operacji na środku trwałym, które wystarczy chronologicznie usunąć), przez co nie można zmienić Metody umarzania, Miesiąca rozpoczęcia umarzania czy też Typu amortyzacji.

 

W takim przypadku odblokowanie dokumentu OT jest możliwe tylko poprzez wycofanie zatwierdzenia Planu amortyzacji. Aby to zrobić, należy:

1. Przejść do modułu Środki trwałe, na zakładce Plany amortyzacji zaznaczyć Środek trwały, któremu zostanie wycofane zatwierdzenie Planu amortyzacji, kliknąć prawym przyciskiem myszy, po czym wybrać Anuluj zatwierdzenie planu.

 

2. Upewnić się, czy został wybrany poprawny Plan amortyzacji i zatwierdzić przyciskiem Wykonaj.

 

Dzięki temu Metoda umarzania Miesiąc rozpoczęcia umarzania i Typ amortyzacji będą możliwe do edycji. Należy pamiętać, że po edycji i zapisie dokumentu OT należy z powrotem zatwierdzić Plan amortyzacji. Bez zatwierdzenia Planu amortyzacji nie będzie możliwości odliczania rat amortyzacyjnych.

Temat należy do Zbioru zagadnień e-Pomocy dotyczących środków trwałych​.​

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki