Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Rachmistrz nexo – Kreator zmiany formy opodatkowania z EP na KPiR

Program: InsERT nexo, Rachmistrz nexo

Kategoria: Zmiana formy księgowości


W wersji 44.0.0 programu Rachmistrz nexo udostępniony został kreator zmiany formy opodatkowania dla podmiotów, które w 2022 roku rozliczały się ryczałtem. Takie przedsiębiorstwa mają możliwość przejść na skalę podatkową i w ten sposób rozliczyć cały 2022 rok. ​
Do uruchomienia kreatora zmian formy opodatkowania  wymagany jest również aktywny abonament oraz podłączone Konto InsERT.

Aby włączyć kreator, należy:

1. Przejść do modułu Ewidencja przychodów i kliknąć Zmiana formy opodatkowania.


2. Zweryfikować opłacalność zmiany formy opodatkowania. Kliknąć Kontynuuj. Kwoty w kalkulatorze wyliczane są automatycznie na podstawie ewidencji prowadzonych w programie.


3. Kliknąć OK.


4. Kliknąć Archiwizuj lub kontynuuj bez archiwizacji. Przed wykonaniem tego kreatora sugerowane jest dokonanie archiwizacji podmiotu.


5. Wskazać dane, które mają zostać uwzględnione podczas pracy kreatora. Kliknąć OK

Kreator zmiany formy opodatkowania może być uruchamiany wielokrotnie. W związku z tym można podzielić migrację na części zaznaczając w pierwszym etapie przykładowo tylko migrację zapisów z EP do KPiR oraz zaksięgowanie zakupów z ewidencji VAT. Poniżej znajduje się opis działania poszczególnych etapów pracy kreatora.


Przeniesienie zapisów EP do KPiR 

W pierwszej kolejności kreator przenosi zapisy z Ewidencji przychodów do KPiR jako przychody ze sprzedaży towarów i usług (kolumna 7). Przenoszone są również zapisy typu: remanent, sprzedaż nieudokumentowana, doliczenia i odliczenia przypadające na wspólnika. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapisy remanentów – na ich podstawie będzie wyliczana różnica remanentowa, która będzie miała wpływ na wielkość kosztów w rozliczeniu PIT-36. 

Nie są przenoszone zapisy zaksięgowanych składek ZUS – wielkość zapłaconych w trakcie roku składek na deklaracji PIT-36 pobrana zostanie z ewidencji Rozliczeń właścicielskich. 

Składka na Fundusz Pracy zostanie dopisana do KPiR jako ostatni zapisana wartość sumaryczna z całego roku przypadającą na konkretnego wspólnika 

Przeniesienie zapisów ewidencji VAT zakupu 

Zapisy takie przenoszone są do zakupów i wydatków w KPiR. Do ich przeniesienia kreator używa istniejących schematów dekretacji: w pierwszej kolejności następuje próba wykorzystania schematów dekretacji zapisów VAT zakupu do KPiR z ostatniego, poprzedniego okresu KPiR. Jeżeli taki okres nie istnieje, wówczas program wykorzystuje schemat wzorcowy wbudowany w programie. Tak użyty schemat zostaje wgrany do ewidencji schematów dekretacji. Taki schemat (bądź schematy), przy ponownym wywołaniu kreatora zostaną wykorzystane przy przenoszeniu zapisów VAT zakupu i aktualizowaniu zapisów KPiR. 

Księgowanie Amortyzacji w KPiR 

Kreator na tym etapie przenoszenia zapisów sprawdza, jakie środki są zdefiniowane w systemie i czy istnieją dla nich dokumenty.

Przyjęcia do użytkowania (OT) 

Przenoszone są naliczenia dla amortyzacji podatkowej. W przypadku gdy takich nie ma, przenoszone są naliczenia w innym typie amortyzacji, pod warunkiem że nie ma środków w innym typie. Przed przeniesieniem program generuje okres planów amortyzacji i same plany amortyzacji (o ile nie zostały wcześniej zdefiniowane w systemie) dla środków, które spełniają warunki do przeniesienia. Następnie naliczane są amortyzacje i tworzona jest dla nich amortyzacja zbiorcza. Dopiero zbiorcza amortyzacja podlega księgowaniu z wykorzystaniem wzorcowego schematu dekretacji bądź schematu, który jest już zdefiniowany. 

Księgowanie składek na ubezpieczenie FP i FS 

W tym kroku kreatora następuje księgowanie naliczonych składek FP i FS jako pozostałych wydatków do KPiR na podstawie zapisów w ewidencji Rozliczeń właścicielskich za rok 2022. Tworzone są osobne zapisy dla każdego ze wspólników na ostatni dzień okresu obrachunkowego w wartości sumy rocznej ze składek zapłaconych w 2022 r. 

Księgowanie rozliczeń kosztów eksploatacji pojazdów 

System dokonuje naliczenia dokumentów rozliczeń kosztów eksploatacji na podstawie rachunków za przejazd i pozostałych zapisów istniejących w systemie. Następnie wykorzystany zostanie wzorcowy schemat dekretacji do zaksięgowania kosztów wydatków za pojazd

Księgowanie dokumentów płacowych

Jeżeli w programie istnieją listy płac czy rachunki do umów cywilnoprawnych wystawionych w roku 2022, kreator może je zaksięgować z wykorzystaniem schematów dekretacji, które istnieją w ostatnim, poprzednim okresie KPiR. W przypadku braku takiego okresu wykorzystane zostaną wzorcowe schematy dekretacji ,które po pierwszym przejściu kreatora zostaną wgrane do ewidencji schematów dekretacji. 

Księgowanie faktur zakupu istniejących Subiekcie nexo

W przypadku pracy na jednej bazie z Subiektem nexo można również wykonać ten krok kreatora, jeżeli nie wszystkie zakupy zostały zaewidencjonowane ewidencji zakupów VAT. Zasada dekretowania takich dokumentów jest podobna jak w powyższych krokach – wyszukiwany jest pasujący schemat dekretacji w poprzednim okresie obrachunkowym KPiR, a w przypadku jego braku dekretacja zachodzi wg schematu wzorcowego

6. Po zakończeniu procesu migracji danych kliknąć OK.


W efekcie w ramach danego okresu obrachunkowego prezentowane są 2 ewidencje księgowe, Księga Przychodów i Rozchodów z zapisami utworzonymi przez kreator oraz Ewidencja przychodów. Dzięki dokonanej migracji na rozliczanie według skali podatkowej podatnik może poprawnie wygenerować deklarację roczną PIT-36.


Uwaga! Wykonanie kreatora nie blokuje pracy z księgowością EP ani z księgowością KPiR, co jest istotne na przełomie okresów ze względu na konieczność ewidencjonowania dokumentów, które mogą spływać w nowym roku, a dotyczą okresu poprzedniego. Program zawiera funkcje wspierające dekretowanie do obu typów księgowości: Można uzupełniać ewidencję EP, a następnie ponownie uruchomić kreator, aby te zapisy przenieść do KPiR. To samo dotyczy pozostałych ewidencji – można uzupełnić np. ewidencję VAT zakupu i poprzez ponowne wykonanie kreatora (jak również wcześniejsze dopasowanie schematu dekretacji) takie zapisy zadekretować do KPiR czy do EP. Takie zapisy można również dekretować bezpośrednio z poziomu dokumentów do dekretacji, do której oznaczenia ewidencji służy odpowiedni znacznik Docelowa księgowość widoczny w module Dekretacja dokumentów


Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki