Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Rachmistrz nexo – Kalkulator opłacalności zmiany formy opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową

Program: InsERT nexo, Rachmistrz nexo

Kategoria: Zmiana formy księgowości

​​

Zgodnie z przepisami tzw. Polskiego Ładu 2.0 przedsiębiorcy, którzy od początku 2022 roku zdecydowali się na rozliczanie ryczałtem, mogą zmienić decyzję i powrócić do rozliczania wg skali podatkowej. Decyzja ta jest dobrowolna i powinna opierać się na analizie, gdyż nie każdemu przedsiębiorcy opłaci się ta zmiana. Aby ułatwić użytkownikom Rachmistrza nexo oraz nexo pro decyzję w tej sprawie w wersji 43.0.0 wprowadzony został kalkulator opłacalności zmiany formy opodatkowania

Do jego uruchomienia wymagany jest aktywny abonament oraz podłączone Konto InsERT. Aby uruchomić kalkulator, należy:

Przejść do modułu Ewidencja przychodu. Z górnego menu wybrać Kalkulator zmiany formy opodatkowania.


Program pobiera dane zapisane w ewidencjach i wykazuje je w kolejnych sekcjach. 

Pierwsza część kalkulatora to zestawienie przychodów osiągniętych w 2022 roku w podziale na poszczególne stawki ryczałtu zarówno w tym miejscu, jak i pozostałych sekcjach formularza. Ręcznie edytować dostępne są także graficzne suwaki pozwalające zmieniać wartości w kolejnych polach. 


Druga część kalkulatora to koszty w 2022 roku program pobiera w tym miejscu dane z ewidencji generujących koszty i na podstawie zapisów, które się w nich znajdują, proponuje wartości do ujęcia w księdze przychodów i rozchodów. Są między innymi z ewidencji VAT, zakupu środków trwałych, gdzie naliczono amortyzację, mogą zostać ujęte w kosztach eksploatacji pojazdów. Jeśli wprowadzone są zapisy w 2022 roku czy rozliczeń właścicielskich, gdyż w koszty zaliczone zostają składki ZUS na ubezpieczenia społeczne. Brakujące wartości można uzupełnić ręcznie w odpowiednich polach. 


W sekcji Opcje można podać ilość posiadanych dzieci, a także zaznaczyć ewentualne rozliczanie ze współmałżonkiem i podać dochód współmałżonka. Na podstawie wartości formularza w sekcji podsumowanie program prezentuje przewidywany zysk lub stratę, jakie przyniosłaby zmiana formy opodatkowania w 2022 roku.


Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki