
Uwaga! 9 i 10 listopada nie złożysz wniosku o wakacje składkowe
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
- W dniach 8 i 11 listopada złożenie wniosku będzie utrudnione.
- 9 i 10 listopada w ogóle nie będzie takiej możliwości.
- Prace serwisowe na platformie PUE/eZUS rozpoczną się w piątek 8 listopada o 20:00, a zakończą 11 listopada o 12:00.
Wakacje składkowe - co to jest
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Chcesz wiedzieć, czy możesz z niego skorzystać? Kliknij w poniższy przycisk i sprawdź, czy się kwalifikujesz i jak złożyć odpowiedni wniosek.
PUE/eZUS – co można załatwić
Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE/eZUS) to narzędzie umożliwiające wygodne załatwianie spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi przez internet. Za jego pośrednictwem można m.in:
- zarejestrować firmę i zgłosić pracowników do ubezpieczeń,
- wypełniać i przesyłać dokumenty ubezpieczeniowe,
- otrzymywać informacje od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- sprawdzać dane i historię ubezpieczeń.
Wakacje składkowe w programach InsERT
Systemy księgowe Rewizor oraz Rachmistrz GT/nexo/nexo PRO pozwalają na obsługę wakacji składkowych od wersji 1.81 (GT) oraz 52 (nexo/nexo PRO). Posiadacze Abonamentu mogą już pobierać nowe wersje. Pozostali użytkownicy, aby móc obsłużyć wakacje składkowe w swoim programie InsERT, powinni kupić Abonament wybierając jeden z kilku dostępnych sposobów.
Zobacz także
Przedsiębiorcy niebędący osobami prawnymi mają w tym miesiącu więcej czasu na uregulowanie składek ZUS za marzec. Ustawowy termin płatności przypada w późniejszym terminie niż zwykle, ze względu na układ kalendarza.
Ministerstwo Finansów udostępniło aplikację mobilną e-Urząd Skarbowy (e-US), która umożliwia łatwy, szybki i bezpieczny dostęp do usług podatkowych bezpośrednio z poziomu smartfona. Sprawdź, jakie możliwości oferuje aplikacja.
Czym są koszty uzyskania przychodów? Jak ustalić, czy dany wydatek można zakwalifikować do kosztów podatkowych? Jak określić datę poniesienia kosztu podatkowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury!
Błędy w księgach rachunkowym mogą prowadzić do zniekształcenia zapisów oraz niewiarygodnego obrazu przedsiębiorstwa w sprawozdaniu finansowym. Dlatego istotne jest ustalenie poziomu istotności, który pozwoli na właściwe ujęcie korekt w księgach rachunkowych. Jak zakwalifikować błędy z uwzględnieniem poziomu istotności?
1 stycznia 2025 roku zmieniły się przepisy dotyczące składki zdrowotnej, które obniżają wartość minimalnej składki dla części przedsiębiorców. Dodatkowo mogą oni teraz wyłączyć z dochodu, od którego nalicza się tę składkę, przychody i koszty związane ze sprzedażą środków trwałych.
Z końcem roku kalendarzowego większość podmiotów gospodarczych kończy również rok obrotowy, co wiąże się z obowiązkiem sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego. Przedstawiamy kluczowe informacje na temat wymagań oraz zasad sporządzania e-Sprawozdania Finansowego.
Jeszcze tylko do 20 lutego przedsiębiorcy mają czas na podjęcie decyzji o formie opodatkowania na 2025 rok. Odpowiedni wybór może przełożyć się na znaczące oszczędności. Sprawdź, które rozwiązanie jest najbardziej opłacalne w przypadku Twojej działalności.