Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Gratyfikant nexo – Jak zdefiniować podstawowe słowniki?

Program: Gratyfikant nexo, InsERT nexo

Kategoria: Konfiguracja

Słowniki programu Gratyfikant nexo są dostępne w Konfiguracji. Odpowiednie zdefiniowanie danych słownikowych w znacznym stopniu ułatwi dopisywanie nowych kartotek i dokumentów. Nowe pozycje do słowników można dodawać w dowolnym momencie pracy z programem.

Oto lista podstawowych słowników programu Gratyfikant nexo:

  • Plany pracykalendarze –​ Słownik ten w połączeniu ze słownikiem Systemów rozliczania czasu pracy umożliwia zaplanowanie czasu pracy dla wszystkich pracowników oraz określenie podstawowych sposobów rozliczania pracowników z realizacji ich harmonogramów pracy. Więcej o tym można przeczytać w innym temacie e-Pomocy technicznej TUTAJ.
  • Typy umów pracowniczych – Gratyfikant nexo pozwala na definiowanie własnych typów umów pracowniczych. Konfigurując własny typ, użytkownik może uprościć formatkę umowy oraz rozszerzyć funkcjonalność umów cywilnoprawnych. Należy pamiętać, że ustawienia typu wpływają na wszystkie istniejące umowy tego typu, dlatego edycja najbardziej istotnych pól jest zablokowana, jeśli istnieją już umowy tego typu. W słowniku domyślnie wyszczególnione są cztery typy umów pracowniczych:
    • umowa o pracę

 

  • kontrakt menadżerski

 

  • umowa o dzieło

 

  • umowa zlecenie

 

Uwaga! Własne typy umów pracowniczych można dodawać jedynie w linii InsERT nexo PRO.

Aby przejść do powyższej konfiguracji, należy w lewym, górnym rogu programu wpisać Typy umów pracowniczych i wejść w wyszukany moduł.

 

  • Struktura organizacyjnaDziały – Jest to słownik ułatwiający wprowadzanie umów dla pracowników w zakresie jednostki organizacyjnej, w której pracownik wykonuje swoje zadania. Działy mogą być przypisywane na umowach. Aby otworzyć ten słownik i dodać Dział, należy w lewym, górnym rogu programu wpisać Struktura organizacyjnaDziały, wejść w wyszukany moduł i kliknąć górne menu Dodaj.

 

W programie Gratyfikant nexo PRO struktura organizacyjna może być wielopoziomowa.

  • Stanowiska – Jest to słownik ułatwiający wprowadzanie umów dla pracowników w zakresie zajmowanego przez pracownika stanowiska służbowego. Aby otworzyć ten słownik i dodać Stanowisko, należy w lewym, górnym rogu programu wpisać Stanowiska, wejść w wyszukany moduł i kliknąć górne menu Dodaj.

 

  • Rodzaje stawek wynagrodzenia akordowego – Słownik umożliwia zdefiniowanie nazwy stawek wynagrodzenia akordowego (np. zestaw stolarza). Rodzaje należy wykorzystać przy tworzeniu elementów słownika Stawek wynagrodzenia akordowego. Aby otworzyć ten słownik i dodać Rodzaj, należy w lewym, górnym rogu programu wpisać Rodzaje stawek wynagrodzenia akordowego, wejść w wyszukany moduł i kliknąć górne menu Dodaj.

 

  • Stawki wynagrodzenia akordowego – Wynagrodzenie akordowe polega na obliczeniu wynagrodzenia pracownika w stosunku do wyników pracy, które są mierzone liczbą wykonywanych produktów w przewidzianym okresie. Słownik zawiera nazwy produktów i półproduktów, za wytworzenie których pracownik otrzymuje stosowne wynagrodzenie. Aby otworzyć ten słownik i dodać Stawkę wynagrodzenia akordowego, należy w lewym, górnym rogu programu wpisać Stawki wynagrodzenia akordowego, wejść w wyszukany moduł i kliknąć górne menu Dodaj.

 

  • Stawki wynagrodzenia prowizyjnego – Wynagrodzenie akordowe polega na obliczeniu wynagrodzenia pracownika w stosunku do wyników pracy, które są mierzone liczbą wykonywanych produktów w przewidzianym okresie. Istnieją dwa typy stawki – Liniowa, czyli stała stawka niezależna od wytworzonej ilości oraz Progresywna, gdzie wartość stawki zależy od wytworzonej ilości. Aby otworzyć ten słownik i dodać Stawkę, należy w lewym, górnym rogu programu wpisać Stawki wynagrodzenia prowizyjnego, wejść w wyszukany moduł i kliknąć górne menu Dodaj.

 

  • Grupy pracownicze – słownik ten przechowuje informacje dotyczące grup pracowników, np. pracownicy biurowi, fizyczni, magazynierzy itp. Wykorzystuje się go podczas dodawania nowego pracownika do ewidencji osobowej. Aby otworzyć ten słownik i dodać Grupę, należy w lewym, górnym rogu programu wpisać Grupy pracownicze, wejść w wyszukany moduł i kliknąć górne menu Dodaj.

 

  • Badania profilaktyczne ​– Słownik ewidencjonuje badania profilaktyczne, które powinni przejść pracownicy. Domyślnie wprowadzono trzy rodzaje badań:
    • Badania wstępne – które mają na celu ocenę, czy cechy fizyczne i psychiczne kandydata na pracownika umożliwiają mu wykonywanie pracy w warunkach, jakie zostały na danym stanowisku stwierdzone, bez ryzyka wystąpienia niekorzystnych zmian w stanie zdrowia. Ponadto służą do oceny, czy u kandydata do pracy nie występuje choroba, mogąca stanowić zagrożenie dla współpracowników lub w wyniku kontynuowania pracy w określonych warunkach środowiskowych mogłaby ulec zaawansowaniu.
    • Badania okresowe – służące ocenie dynamiki zmian w stanie zdrowia pracownika w porównaniu z wynikami poprzednich badań profilaktycznych.
    • Badania kontrolne – przeprowadzane u pracowników przy powrocie do pracy, po niezdolności do pracy, spowodowanej chorobą, trwającej dłużej niż 30 dni. Mają na celu ustalenie zdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku.

Aby otworzyć ten słownik i dodać Badania, należy w lewym, górnym rogu programu wpisać Badania profilaktyczne, wejść w wyszukany moduł i kliknąć górne menu Dodaj.

 

  • Języki obce – Słownik ten ewidencjonuje nazwy języków obcych. Pozycje z tego słownika pozwalają wprowadzić do kartoteki danego pracownika informacje dotyczące znajomości języków obcych. Aby otworzyć ten słownik i dodać Język obcy, należy w lewym, górnym rogu programu wpisać Języki obce, wejść w wyszukany moduł i kliknąć górne menu Dodaj.

 

  • Kursy i szkolenia – Słownik ewidencjonuje kursy i szkolenia, w jakich mogli uczestniczyć pracownicy. Jest wykorzystywany podczas uzupełniania kartoteki pracownika. Aby otworzyć ten słownik i dodać Kurs/Szkolenie, należy w lewym, górnym rogu programu wpisać Kursy i szkolenia, wejść w wyszukany moduł i kliknąć górne menu Dodaj.

 

  • Nagrody i kary – Słownik pozwala ewidencjonować Nagrody oraz Kary, które można przyznawać/wymierzać pracownikowi w trakcie zatrudnienia. Dodanie nowej pozycji wymaga wprowadzenia nazwy danej nagrody/kary. Aby otworzyć ten słownik i dodać Nagrodę/karę, należy w lewym, górnym rogu programu wpisać Nagrody i kary, wejść w wyszukany moduł i kliknąć górne menu Dodaj.

 

  • Obywatelstwa – Słownik ten ewidencjonuje nazwy obywatelstw. Dane te będą wykorzystane, np. przy wprowadzaniu informacji adresowych kontrahenta, pracownika, wystawianiu umów o pracę  itp. Aby otworzyć ten słownik i dodać Obywatelstwo, należy w lewym, górnym rogu programu wpisać Obywatelstwa, wejść w wyszukany moduł i kliknąć górne menu Dodaj.

 

  • Szkolenia BHP – Jest to słownik ułatwiający ewidencjonowanie i kontrolowanie odbytych szkoleń BHP. Aby otworzyć ten słownik i dodać Szkolenie, należy w lewym, górnym rogu programu wpisać Szkolenia BHP, wejść w wyszukany moduł i kliknąć górne menu Dodaj.

 

  • Uprawnienia zawodowe – Słownik może zawierać listę uprawnień pracowników, które są przydatne na zajmowanych przez nich stanowiskach. Do listy można dodawać nowe uprawnienia, a także edytować lub usuwać już istniejące – w zależności od potrzeb i wymagań przydatnych w firmie. Słownik wykorzystywany jest przy różnego typu wydrukach kadrowych i zestawieniach. Aby otworzyć ten słownik i dodać Uprawnienie, należy w lewym, górnym rogu programu wpisać Uprawnienia zawodowe, wejść w wyszukany moduł i kliknąć górne menu Dodaj.

Temat należy do Zbioru zagadnień e-Pomocy istotnych przy konfigurowaniu i rozpoczęciu pracy z Gratyfikantem nexo.

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki