Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Rewizor nexo – Jak wprowadzić środek trwały oraz dodać dokument OT?

Program: InsERT nexo, Rewizor nexo

Kategoria: Środki trwałe



Środki trwałe są to elementy majątku firmy charakteryzujące się długim czasem użytkowania (powyżej 1 roku) oraz zdatnością do używania na potrzeby przedsiębiorstwa. W module Środki trwałe ewidencjonowane są obiekty reprezentujące wszystkie elementy majątku materialnego i niematerialnego przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie do ewidencji wyposażenia środki trwałe podlegają amortyzacji (zużyciu). Mogą być na nich wykonywane także inne operacje jak modernizacja, przesunięcie, odłączenie części składowej itp. Aby dodać Środek trwały, należy:

1. Przejść do modułu Środki trwałe, a następnie wybrać z górnego menu Dodaj – Środek trwały.

 

2. Uzupełnić dane podstawowe i szczegóły, a zmiany zatwierdzić przyciskiem Zapisz.

 

Po dodaniu Środka trwałego warto zwrócić uwagę na słownik Miejsca użytkowania, w którym określa się, gdzie dany Środek trwały będzie wykorzystywany (wskazuje się je podczas wystawiania dokumentów OT). Aby przejść do tego słownika, należy:

1. Przejść do konfiguracji Miejsc użytkowania i wybrać z górnego menu Dodaj.

 

2. Wpisać Symbol i Nazwę, określić, czy dane Miejsce użytkowania jest aktywne (wykorzystywane) i zatwierdzić przyciskiem Zapisz.

 

Po dodaniu Miejsc użytkowania przejść do dodania Przyjęcia do użytkowania (dokumentu OT). Aby to zrobić, należy:

1. Przejść do modułu Środki trwałe i wybrać widok Operacje na środkach trwałych.

 

2. Kliknąć górne menu Dodaj i wybrać Przyjęcie do użytkowania.

 

3. Wybrać Środek trwały z listy, opcjonalnie zaznaczyć Umarzany i określić parametry umarzania, wybrać, czy Środek trwały został przyjęty wcześniej, zatwierdzić Wzorzec planu amortyzacji, określić, czy ma się generować OT dla typu amortyzacji: Bilansowy i zaznaczyć, czy ma się stworzyć Plan amortyzacji. Wszystkie zmiany należy zatwierdzić przyciskiem Zapisz.

 

Tutaj warto zwrócić uwagę na kilka możliwości, jakie daje dokument Przyjęcia do użytkowania OT.

  • Historia amortyzacji – po kliknięciu tej opcji wyświetli się okno, w którym należy określić Miesiąc pierwszej amortyzacji w programie. W tabeli poniżej pojawią się odpowiednie pozycje, tj. bilans otwarcia, gdzie należy wpisać sumę amortyzacji, które zostały naliczone od okresu, w którym Środek trwały został przyjęty, do daty pierwszej amortyzacji. Po wpisaniu wartości okno należy zatwierdzić przyciskiem Zamknij.

 

  • Wzorzec planu amortyzacji – gdzie można ustalić Regułę podziału (czyli w których miesiącach Amortyzacja ma się naliczać). Po wyborze odpowiedniej reguły należy zatwierdzić zmianę przyciskiem Zamknij.

 

Pozostałe Operacje na środkach trwałych to:

  • Modernizacja – pozwala zwiększyć lub zmniejszyć wartość środka trwałego, co jest uwzględniane przy naliczeniach rat amortyzacyjnych.

 

  • Odłączenie części składowej – realizuje odłączenie peryferyjnej części ŚT, np. drukarki od zestawu komputerowego.

 

  • Przesunięcie – pozwala na zmianę miejsca użytkowania danego środka trwałego.

 

  • Zmiana sposobu amortyzacji – służy do zmiany metody umorzenia w ramach danego typu amortyzacji. Możliwe jest na przykład zrealizowanie zmiany metody liniowej na degresywną.​

 

  • Likwidacja – operacja realizująca zlikwidowanie środka trwałego.

 

  • Nieodpłatne przekazanie – wylicza wartości dotychczasowego i pozostałego umorzenia. Użytkownik może wprowadzić numer dokumentu przekazania (NP).

 

  • Sprzedaż – wylicza wartości dotychczasowego i pozostałego umorzenia. Użytkownik może wprowadzić numer dokumentu sprzedaży.

 

  • Naliczenie amortyzacji – n​ jest rata umorzenia za wskazany miesiąc.



Temat należy do Zbioru zagadnień e-Pomocy istotnych przy konfigurowaniu i rozpoczęciu pracy z Rewizorem nexo.

Temat należy do Zbioru zagadnień e-Pomocy dotyczących środków trwałych​.​

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki