InsERT S.A.
e-pomoc techniczna

e-pomoc techniczna

Subiekt nexo - Czym różni się sprzedaż fiskalna od paragonu fiskalnego?

Program: InsERT nexo, Subiekt nexo

Kategoria: Urządzenia zewnętrzne

W Subiekcie nexo sprzedaż z kas fiskalnych może być odbierana jako Paragon fiskalny oraz Sprzedaż fiskalna. Poniżej przedstawiono podstawowe cechy obu sposobów oraz różnice między tymi dokumentami.

Podstawowe różnice

Po odbiorze sprzedaży jako paragon fiskalny powstaje jeden zbiorczy dokument podobny do zwykłego paragonu, a w jego zawartości ujęta jest cała odebrana sprzedaż bez podziału na pojedyncze paragony z kasy. Do paragonu fiskalnego powstaje jedno automatyczne wydanie zewnętrzne (autoWZ) na cały asortyment, który ma wystarczające stany magazynowe. Jeśli asortymentu nie ma na stanie, paragon zapisuje się ze skutkiem „niepełne wydanie", co powoduje, że na autoWZ nie znajdują się pozycje, których nie ma w wystarczającej ilości na stanie. Paragon fiskalny ma również zapisane wyliczenie należnego podatku od towarów i usług od sprzedanego asortymentu oraz tworzy ruch finansowy.

Po odbiorze sprzedaży do sprzedaży fiskalnej powstaje jeden dokument grupujący informujący o sprzedaży. Wraz z nim tworzone są automatyczne wydania magazynowe z podziałem na dwie grupy: w pierwszej tworzone są autoWZ na asortyment z wystarczającymi stanami magazynowymi, w drugiej na asortyment, którego nie ma na stanie. Dzięki temu łatwiej jest zobaczyć, czego brakuje na stanie i „wygenerować" za pomocą przyjęcia wewnętrznego brakujące stany magazynowe. Wraz z odbiorem sprzedaży fiskalnej można pobrać pojedyncze paragony z kasy fiskalnej, dzięki czemu w przyszłości łatwo można będzie wystawiać zwroty ze sprzedaży, czy też faktury do paragonów. Dane o należnym podatku od towarów i usług pochodzą z pobranego z kasy raportu dobowego (można go pobrać wraz z odbiorem sprzedaży). Skutek finansowy jest generowany do dokumentu sprzedaży fiskalnej.

Szczegółowy wykaz różnic

TematykaParagon fiskalnySprzedaż fiskalna
Powstanie dokumentuJeden dokumentJeden dokument
Odbiór pojedynczych paragonów z kasy fiskalnejNieTak (o ile urządzenie udostępnia takie dane)
Skutek magazynowyJeden dokument automatyczny wydania magazynowegoOd jednego do wielu automatycznych wydań magazynowych
Zapis dokumentu przy braku towaru na stanieDokument ze statusem „Niepełne wydanie" z jednym powiązanym automatycznym wydaniem magazynowymOddzielne dokumenty automatyczne wydania magazynowego na asortyment będący na stanie i oddzielny na brakujący
Skutek finansowyTak, powiązany z paragonem fiskalnymTak, powiązany z dokumentem Sprzedaży fiskalnej
Rejestr VAT sprzedaży i JPKDane o VAT zapisane w paragonie fiskalnym. Uwzględnianie w rejestrze sprzedaży oraz JPK albo paragonów fiskalnych albo raportów dobowychDane o VAT wyłącznie z pobranych raportów dobowych, które uwzględniane są w Rejestrze sprzedaży i JPK_VAT
Import raportów dobowychTakTak
Wypisywanie zwrotówWyłącznie do „dokumentu nieistniejącego", bez możliwości wskazania pojedynczego paragonu z kasy fiskalnejDo pojedynczych paragonów z kasy (o ile urządzenie udostępnia takie dane)
Wypisywanie faktur do paragonówWyłącznie do „dokumentu nieistniejącego", bez możliwości wskazania pojedynczego paragonu z kasy fiskalnejDo pojedynczych paragonów z kasy (o ile urządzenie udostępnia takie dane)
Odbiór sprzedaży nieznanego w Subiekcie asortymentuZapis jako „towar jednorazowy" z możliwością przekonwertowania w asortyment kartotekowyZapis jako „towar jednorazowy" z możliwością przekonwertowania w asortyment kartotekowy
Księgowanie dokumentu (w Rachmistrzu lub Rewizorze)Tak, pojawia się w „dokumentach do księgowania"Tak, pojawia się w „dokumentach do księgowania"
Pliki wymiany do biura rachunkowegoUwzględniany formacie EDI++, jak i XMLNieuwzględniany w pliku EDI++, uwzględniany w formacie XML


drukuj
Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię