e-Pomoc techniczna
InsERT nexo – Rozliczenia międzyokresowe
Program: InsERT nexo, Rachmistrz nexo, Rewizor nexo
Kategoria: Dokumenty księgowe, Laboratorium
W wersji 56.0.0 systemu InsERT nexo udostępniono moduł Rozliczeń międzyokresowych. Pozwala on na zdefiniowanie rozliczenia międzyokresowego kosztów, przychodów, a także rezerw i podział ich wartości uwzględniający przydzielenie ich do okresów, których dotyczą.
Moduł Rozliczenia międzyokresowe dostępny jest w ramach funkcjonalności laboratoryjnych. Aktywacja modułu została opisana w poniższym artykule e-Pomocy technicznej:
W celu dodania definicji rozliczenia międzyokresowego należy:
1. Przejść do modułu Rozliczenia międzyokresowe, a następnie wybrać Dodaj – Rozliczenie międzyokresowe. Na potrzeby przykładu dodany zostanie koszt.
2. Uzupełnić Nazwę oraz całkowitą Wartość rozliczenia.
3. Pole Rozliczanie pozwala na wygenerowanie odpisów wg ich ilości lub wartości. Opcja bez planu oznacza, wartość odpisu określana będzie bezpośrednio w naliczeniu, a następnie uwzględniana w harmonogramie znajdującym się w definicji.
4. Pole Częstotliwość odpisów służy do określenia interwału pomiędzy poszczególnymi naliczeniami.
5. W zależności od wybranego sposobu Rozliczania będzie możliwość określenia ilości, bądź wartości poszczególnych odpisów. W przypadku wybrania rozliczania wg wartości odpisów możliwe jest także określenie sposobu rozdysponowania Wartości niepełnego odpisu, która może być oddzielnym odpisem (domyślnie) lub zostać dodana do ostatniego pełnego, lub pierwszego nienaliczonego odpisu.
6. W polu Okres od należy wskazać datę początkową okresu, którego dotyczy rozliczenie. Pole Okres do zostanie uzupełnione automatycznie na podstawie poprzednich parametrów.
7. Pole Waluta pozwala na wskazanie PLN bądź dodanych walut obcych, w których mają być generowane odpisy.
8. Po skonfigurowaniu wszystkich parametrów funkcja przeliczenia spowoduje wygenerowanie harmonogramu planowanych odpisów. W razie potrzeby poszczególne odpisy w harmonogramie można modyfikować ręcznie.
9. W powyższym przykładzie całkowita wartość rozliczenia wynosiła 10 000 PLN i została rozbita na 12 odpisów o miesięcznej częstotliwości. Przycisk Zapisz zatwierdzi dodawanie rozliczenia.
10. Po dodaniu rozliczenia będzie możliwość wygenerowania odpisu. W tym celu należy zaznaczyć pozycję na liście, a następnie wybrać Operacje – Dodaj operację – Naliczenie rozliczenia międzyokresowego. Opcja dostępna jest również na zakładce Naliczenia rozliczeń międzyokresowych poprzez górne menu Dodaj.
11. Dane naliczenia zostaną uzupełnione zgodnie z parametrami definicji rozliczenia międzyokresowego. Zatwierdzić przyciskiem Zapisz. W przypadku Wartości możliwa jest jej edycja. W tym celu należy odznaczyć znacznik w kolumnie A (Wartość wyliczana automatycznie). Zmiana ta będzie widoczna również w harmonogramie znajdującym się w definicji rozliczenia i aby zachować jego spójność z danymi w sekcji Podstawowe, należy skorzystać z dostępnych opcji przeliczania. Powrót do planowanej wartości odpisu w naliczeniu jest możliwy przez ponowne zaznaczenie checkboxa w kolumnie A.
12. Poszczególne naliczenia będą widoczne na zakładce Naliczenia rozliczeń międzyokresowych. Z tego poziomu mogą one być również księgowane przy pomocy dekretacji automatycznej.
Proces księgowania rozliczeń międzyokresowych został opisany w poniższym artykule: