Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

InsERT nexo – Zmiany dotyczące Polskiego Ładu 2.0

Program: Gratyfikant nexo, InsERT nexo, Rachmistrz nexo, Rewizor nexo

Kategoria: Absencje, Ryczałt, Wspólnicy, Wynagrodzenia, Zmiana formy księgowości

​Od lipca 2022 r. w życie wchodzą zmiany dotyczące m.in. obniżenia podatku dochodowego, a także umożliwienia częściowego odliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. W związku, z tym w programach linii nexo zostały zaimplementowane następujące rozwiązania.

Gratyfikant nexo

Obniżenie PIT dla podatników rozliczających się według skali

Od 1 lipca 2022 r. podatnicy rozliczający się według skali dla podatników rozliczających się według skali.

Zmiana dotyczy pierwszego progu podatkowego i zostanie zastosowana automatycznie od 1 lipca 2022 r.

 

Uwzględnianie zasiłku macierzyńskiego przy ulgach

W danych domyślnych zmieniono ustawienie wchodzenia znacznika do zwolnienia z podatku ze składnika zasiłek macierzyński.

 

Od 1 lipca 2022 r. będzie on wliczany do zwolnienia z podatku dla młodych, seniorów, rodzin 4+ i powracających z zagranicy. Dla wynagrodzeń wypłacanych do 30 czerwca 2022 r. zasiłek macierzyński nie wchodzi do zwolnienia z podatku.

 

Dodatkowo od 1 lipca wprowadzono także wyliczanie podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do pełniej kwoty 1000 zł, bez uwzględniania zaliczki na podatek.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej oraz odliczania zaliczki na podatek

Od 1 lipca 2022 r. przestanie obowiązywać konieczność odliczania ulgi dla klasy średniej oraz odliczania zaliczki na podatek. W związku z tym na wynagrodzeniach i rachunkach w Gratyfikancie na małych płacach ukryte zostaną pola z ulgą i odraczaniem zaliczki oraz nie będą one wyliczane, jeśli data wypłaty jest późniejsza niż 30.06.2022 r. Dodatkowo pola te nie będą również dostępne w umowach - jeśli data rozpoczęcia umowy jest późniejsza niż 30.06.2022 r. – oraz na domyślnej konfiguracji wydruku listy płac.

 

Rachmistrz i Rewizor nexo

Obniżenie PIT dla podatników rozliczającyc​​h się według skali

W programach księgowych wprowadzono zmiany w kont​ekście wyliczania składki zdrowotnej, w konfiguracji Podatki i koszty zmieniono wartość pierwszego progu podatkowego dla skali – 12%. Zaktualizowano także wartość rocznej i miesięcznej ulgi podatkowej.

 

Odliczanie części składki zdrowotnej

W związku z nowymi zasadami, które pozwalają na odliczenie części składki zdrowotnej od dochodu dla podatku liniowego lub przychodu dla ryczałtu w podatkach i kosztach wprowadzono nowe parametry i ich wartości obowiązujące od lipca 2022 w związku z nowymi przepisami zakładającymi możliwość odliczenia części zapłaconej składki zdrowotnej od dochodu oraz przychodu. 

Odliczanie części składki zdrowotnej - podatek liniowy

Zmodyfikowany został mechanizm naliczania składek wspólników dla osób rozliczających się liniowo. Program na bieżąco oznacza wartość do odliczenia, kontrolując jednocześnie limit rocznego odliczenia wynoszący 8700 zł.

 

Dodatkowo w formularzu udostępnione zostało pole, w którym można podać wartość składek zapłaconych wcześniej, zostaną one odliczone od dochodu oczywiście z uwzględnieniem limitu.


Odliczanie części składki zdrowotnej - ryczałt

Dla podatników rozliczających się ryczałtem program na bieżąco odlicza od przychodu połowę naliczonej składki zdrowotnej. W tym przypadku także dostępne jest pole umożliwiające wprowadzenie składek do odliczenia zapłaconych wcześniej.

 

Zmiana formy opodatkowania

Nowe przepisy pozwalają podatnikom rozliczającym się na zasadach ryczałtu na zmianę formy opodatkowania w ciągu roku. Rachmistrz nexo w wersji 41 wspiera taki właśnie scenariusz, w którym podatnik ryczałtowy przejdzie na podatek progresywny już od lipca 2022 roku. Po konwersji podmiotu do wersji 41 program wyświetla komunikat informujący o możliwości zmiany formy opodatkowania, z tego miejsca można uruchomić mechanizm, który automatycznie zakończy bieżący okres ryczałtowy z końcem czerwca 2022 roku, jednocześnie zakładając nowy okres od 1 lipca 2022 roku, dostosowane zostaną także wszystkie niezbędne parametry i ustawienia w programie. Artykuł opisujący, jak zmienić formę opodatkowania można znaleźć tutaj.


Biuro nexo

Zmiana form​​y opodatkowania

Nowe przepisy pozwalają podatnikom rozliczającym się na zasadach ryczałtu na zmianę formy opodatkowania w ciągu roku. Biuro nexo w wersji 41 wspiera taki właśnie scenariusz, w którym podatnik ryczałtowy przejdzie na podatek progresywny już od lipca 2022 roku. Po wykonaniu operacji zbiorczej mechanizm automatycznie zakończy bieżący okres ryczałtowy z końcem czerwca 2022 roku, jednocześnie zakładając nowy okres od 1 lipca 2022 roku, dostosowane zostaną także wszystkie niezbędne parametry i ustawienia w programie. ​Artykuł opisujący, jak zmienić formę opodatkowania można znaleźć tu​taj.


Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki