InsERT S.A.

Aktualności biznesowe

Oswoić JPK

06.07.2016
Oswoić JPK

Gotowość do wysyłania fiskusowi Jednolitego Pliku Kontrolnego to obecnie temat numer jeden w firmach. Przedsiębiorcy powinni pilnie zadbać o posiadanie odpowiedniego programu komputerowego.

W stosunkach między fiskusem a przedsiębiorcami nastała rewolucja. Od 1 lipca firmy, które prowadzą księgi podatkowe za pomocą programów komputerowych, muszą dostarczać organom podatkowym dane w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). W zależności od wielkości firmy obowiązek ten będzie obejmował przedsiębiorców stopniowo, ale docelowo wszyscy muszą być gotowi do przesyłania JPK. Co to oznacza w praktyce? Posiadanie programu komputerowego, który jest w stanie – zgodnie z wymogami prawnymi – zbierać, weryfikować i udostępniać fiskusowi Jednolity Plik Kontrolny.

Mniej uciążliwe kontrole

Polska nie jest pierwszym ani jedynym krajem, który zdecydował się w ten sposób przekazywać księgi podatkowe i dowody księgowe. Podobne rozwiązania wprowadziły m.in. Portugalia, Luksemburg, Francja, Austria i Litwa. Struktura i procedury związane z JPK powstały na podstawie standardów SAF-T (Standard Audit File for Tax), które stworzyła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Ministerstwo Finansów liczy, że dzięki JPK będzie mogło skuteczniej zapobiegać nieprawidłowościom, takim jak wyłudzenia VAT czy karuzele podatkowe. Poza tym kontrole skarbowe mają być krótsze i rzadsze, a w wielu przypadkach wystarczą czynności sprawdzające, bez wizyty w siedzibie firmy. Obowiązek przekazywania pełnego JPK na żądanie fiskusa od 1 lipca 2016 r. dotyczy dużych firm. Mikro, małe i średnie zostaną nim objęte 1 lipca 2018 r. Z kolei comiesięczne raportowanie ewidencji VAT w formacie JPK duże firmy obowiązuje również od 1 lipca 2016 r., małe i średnie – od 1 stycznia 2017 r., a mikro – od 1 stycznia 2018 r.

Ogłaszamy gotowość

Przedsiębiorcy, którzy odmówią udostępnienia JPK – np. z powodu braku odpowiednich systemów informatycznych – muszą się liczyć z karami. Jak się przed tym zabezpieczyć? Posiadać aplikacje, które pozwolą generować JPK. InsERT jest na to przygotowany. Wystarczy aktywny abonament, który gwarantuje dostęp do najnowszych wersji programów. Od wersji 11 linii InsERT nexo i wersji 1.44 linii InsERT GT wprowadziliśmy moduł e-Kontrole podatkowe, który umożliwia pełną obsługę JPK. Natomiast raportowanie ewidencji VAT (za pomocą modułu e-Sprawozdawczość VAT) jest dostępne dla wszystkich użytkowników najnowszych wersji programów, również tych bez abonamentu.