Opis zmian (1.84)
Uwaga! Listę zmian wprowadzonych w poprawce 1.84 HF3 systemu InsERT GT znajdziecie Państwo na osobnej stronie.
Uwaga! Przed instalacją nowej wersji należy koniecznie wykonać pełną archiwizację danych w starej wersji programu. W razie jakiejkolwiek awarii będzie wówczas możliwe przywrócenie starej wersji programu i kontynuowanie pracy. Dodatkowo program w czasie konwersji bazy danych wykonuje kopię starej wersji bazy.
Poniżej prezentujemy listę najważniejszych zmian do wersji 1.84 systemu InsERT GT oraz szereg uwag dotyczących instalacji i ulepszenia bazy danych.
Konwersja bazy danych
Uruchomienie programu w wersji 1.84 z podmiotem pracującym w wersji starszej wymaga aktualizacji bazy danych. Konwersja jest automatyczna i odbywa się w czasie otwierania wskazanego podmiotu. Wykonując aktualizację podmiotu, należy mieć świadomość następujących założeń:
- konwersja bazy danych jest nieodwracalna;
- aby przeprowadzić konwersję bazy danych należy podać hasło administratora (czyli szefa firmy);
- konwersja bazy danych wykonuje kopię bazy (odpowiednio ją oznaczając);
- wersje systemu InsERT GT starsze niż 1.84 nie będą potrafiły pracować z nowszą, skonwertowaną bazą danych (również przez sieć);
- aby pracować z nową wersją bazy danych, należy zainstalować ulepszenie na wszystkich komputerach w sieci, które będą korzystały ze skonwertowanej bazy danych - niezależnie od tego, który program systemu InsERT GT jest używany;
- konwersji nie podlegają podmioty z wersji testowych lub przedprodukcyjnych.
W czasie konwersji bazy danych wykonywane są m.in. następujące czynności:
- aktualizacja standardowych wzorców wydruków - wzorce użytkownika nie są modyfikowane, choć ich ręczna aktualizacja będzie konieczna w sytuacji, gdy będziemy chcieli wykorzystać niektóre nowo dodane parametry;
- aktualizacja standardowych zestawień;
- aktualizacja wzorców deklaracji podatkowych - o ile nie zostały zmodyfikowane przez użytkownika za pomocą opcji Wersje deklaracji;
- aktualizacja parametrów podatkowych - wszystkich, które są wartościowe i historiowane (poza składką na ubezpieczenie wypadkowe);
- akceptowane (pomijane przy konwersji) są założone przez użytkownika procedury składowane, funkcje, widoki, tabele itp.
Kody, rejestracja i aktywacja
Aby skorzystać z pełnej funkcjonalności wersji 1.84, należy przy starcie programu (odpowiedni komunikat) lub w opcji Pomoc-Zarządzanie licencjami-Aktywuj wpisać (lub pobrać przez Internet) odpowiedni kod aktywacyjny. Kod ten można nabyć u jednego z partnerów Insertu w ramach Abonamentu na ulepszenia.
Nowy sposób dystrybucji ulepszeń związany jest ściśle z unikatowym mechanizmem instalacji i aktywacji ulepszeń zastosowanym w systemie InsERT GT. Mechanizm ten gwarantuje dostęp do wszelkich poprawek i drobnych, bezpłatnych zmian bez ponoszenia dodatkowych kosztów (część z nich, niewymagająca kodu aktywacyjnego, jest dostępna w ulepszeniu bezpłatnie). Natomiast wszystkie nowe możliwości, opcje i moduły dodane do Subiekta GT, Gestora GT, Rachmistrza GT, Rewizora GT lub Gratyfikanta GT będą wymagać specjalnych kodów aktywacyjnych.
Dostęp do nowych modułów i opcji
Aby uzyskać dostęp do nowego modułu lub nowej cechy interfejsu użytkownika (np. nowe paski skrótów lub moduł Naklejki), może być konieczne jednorazowe użycie opcji w menu głównym Widok-Przywróć domyślne moduły. Opcja ta powoduje przywrócenie domyślnej (czyli pełnej) listy modułów i skrótów dostępnych dla użytkownika i zapisanie jej w używanym właśnie pliku konfiguracyjnym.
Zmiany w wersji 1.84
Poniżej wypisano alfabetycznie wszystkie zmiany w wersji 1.84 Subiekta GT. Zmiany płatne - wyróżnione czcionką pogrubioną - są umieszczone na początku listy.
- Zaktualizowano Visual C++ 2015-2022 Redistributable Package (x86) do wersji 14.42.34438.00.
- Domyślne ustawienia filtrów w zestawieniu Rozliczenie Funduszu Ochrony Rolnictwa zostały dostosowane do nowych przepisów regulujących termin i okres składania deklaracji.
- Zoptymalizowano algorytm uzupełniania danych kontrahenta w mechanizmie wystawiania faktury zbiorczej zakupu na podstawie e-Faktury odebranej z KSeF. Obecnie kontrahent może być również ustawiany na podstawie danych z podłączanych dokumentów przyjęć magazynowych.
Uwaga! Operacja jest dostępna w ramach Laboratorium oraz funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur. - Zwiększono precyzję wyliczania ceny magazynowej na podstawie dokumentów zakupu w walucie obcej - z dwóch do czterech miejsc po przecinku. Niższa precyzja mogła powodować m.in. wyzerowanie ceny magazynowej przy przyjmowaniu na magazyn towarów w dodatkowych jednostkach miary o wysokim przeliczniku.
- W zestawieniach Rejestr sprzedaży VAT oraz Rejestr sprzedaży VAT (metoda kasowa) dodano filtr kategorii, a także filtry związane z transakcjami WSTO-OSS: kraj konsumpcji i kraj wysyłki.
- W interfejsie programistycznym Sfera dodano do obiektu KhEmail nowe atrybuty Opis i WysylkaDokumentow.
- Faktury sprzedaży – zarówno zwykłe, jak i zbiorcze – niepowiązane w systemie z zamówieniami od klientów, zostały dostosowane do przepisów zwalniających podatnika z obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych w przypadku, gdy całość lub część zapłaty została otrzymana w tym samym miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów lub usług. W tym celu m.in. zmodyfikowano sposób generowania pliku XML e-Faktury wysyłanego do KSeF. Jeśli faktura rozlicza przedpłaty z tego samego miesiąca, w którym nastąpiła dostawa towarów, jest przesyłana do KSeF jako faktura rozliczająca. Dodatkowo, w standardowym wzorcu wydruku FS dodano informację o rozliczonych przedpłatach wraz z datami ich zapłaty.
- W korektach faktur zaliczkowych cząstkowych poprawiono błąd powodujący automatyczne ustawianie daty zapłaty na dzień bieżący po zmianie formy płatności.
-
W parametrach KSeF usunięto możliwość wyłączenia sprawdzania poprawności faktury sprzedaży przeznaczonej do wysyłki do Krajowego Systemu e-Faktur względem oficjalnej schemy FA_VAT(2)_1-0E oraz wyłączenia automatycznego generowania pliku XML e-Faktury bezpośrednio po zapisie dokumentu.
Zmiany mają na celu dostosowanie aplikacji do obsługi faktur offline i awaryjnych.
Uwaga! Operacje są dostępne w ramach Laboratorium oraz funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur. - Wprowadzono zapis logowania komunikacji z KSeF.
- W komponencie kontrahentów dodano kolumnę z opiekunem kontrahenta oraz filtr umożliwiający filtrowanie zawartości wg personelu przypisanego do klienta.
- W adresach e-mail kontrahentów dodano możliwość wprowadzenia dodatkowego opisu.
- Na fakturach sprzedaży zwykłych i zbiorczych dodano ostrzeżenie przed rozliczeniem przedpłat pochodzących z różnych miesięcy.
- W zamówieniach do klientów dodano parametr w mechanizmie generowania zamówień różnicowych, który umożliwia wyłączenie grupowania identycznych towarów w jedną pozycję.
- W zamówieniach zaliczkowych od klientów, w mechanizmie generowania zamówienia różnicowego dodano przenoszenie statusu rezerwacji towarów z pierwotnego zamówienia.
- W oknie korekty faktury zaliczkowej cząstkowej poprawiono błąd, który mógł powodować częściowy brak widoczności formy płatności kredyt kupiecki.
- W parametrach dokumentów sprzedaży usunięto możliwość blokowania wysyłki do Krajowego Systemu e-Faktur dokumentów już wydrukowanych.
Zmiany mają na celu dostosowanie aplikacji do obsługi faktur offline i awaryjnych.
Uwaga! Operacje są dostępne w ramach Laboratorium oraz funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur. - W modułach Faktury sprzedaży i Korekty faktur sprzedaży, w filtrze Forma dokumentu dodano możliwość multiwyboru filtrowanych wartości.
UWAGA! Filtr jest dostępny w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Fakturowania. - Na liście pozycji dokumentów typu korekta faktury sprzedaży i zakupu poprawiono błąd powodujący nieprawidłowe wyświetlanie zawartości poszczególnych komórek. Problem występował wyłącznie w przypadku zablokowania zapisu dokumentu z przyczyn biznesowych.
- W interfejsie programistycznym Sfera, do obiektu InsERT.Kontrahent dodano operację Anonimizuj(bool pokazOknoPotwierdzenia = true), która umożliwia zanonimizowanie danych kontrahenta.
- Rozwiązano problem długiego oczekiwania na wyświetlenie okna umożliwiającego wpisanie lub wyszukanie adresu e-mail podczas wysyłki dokumentów, dla których kontrahent nie ma zapisanego adresu e-mail.
- W ramach funkcjonalności związanej z wysyłką faktur do KSeF dodano operację umożliwiającą anulowanie wysyłki dokumentu. Cofnięcie wysyłki jest możliwe jedynie do momentu rozpoczęcia przetwarzania dokumentu przez KSeF.
Uwaga! Operacje są dostępne w ramach Laboratorium oraz funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur. - W parametrach wypełniania deklaracji Intrastat dodano możliwość skonfigurowania sposobu uzupełniania pól dotyczących kodu kraju wysyłki i kodu kraju przeznaczenia (pole nr 11) oraz numeru identyfikacji VAT kontrahenta (pole nr 22). Pola te mogą być wypełniane na podstawie danych nabywcy lub odbiorcy wskazanego na dokumencie.
- W interfejsie programistycznym Sfera, w obiekcie InsERT.SuDokument dodano możliwość ustawiania atrybutów KontrahentAdresId oraz OdbiorcaAdresId. Dotychczas były one dostępne wyłącznie w trybie tylko do odczytu.
- W interfejsie programistycznym Sfera, w metodach obiektu KontrahenciManager umożliwiających wczytanie kontrahenta dodano obsługę dedykowanego wyjątku w przypadku przekazania zmiennych o nieprawidłowym typie. Dotychczas w takiej sytuacji generowany był ogólny wyjątek o numerze 0x80010105 (RPC_E_SERVERFAULT).
- Zaktualizowano słownik kodów wyrobów akcyzowych.
- W parametrach KSeF zmieniono minimalną wartość interwału czasowego, według którego program może automatycznie odbierać e-Faktury z KSeF - z 5 na 30 minut.
UWAGA! Mechanizm jest dostępny w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Fakturowania. - W metodzie umożliwiającej pobranie UPO dla e-Faktur wysłanych do KSeF usunięto możliwość ręcznego zamykania sesji komunikacyjnej z Krajowym Systemem e-Faktur. Obecnie UPO można pobrać wyłącznie dla sesji, które zostały automatycznie zamknięte i są nieaktywne.
Uwaga! Operacja jest dostępna w ramach Laboratorium oraz funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur. - Poprawiono błąd polegający na wyświetlaniu opcji 'Wyślij e-Fakturę mailem' w menu kontekstowym modułu faktur sprzedaży, mimo że obsługa Krajowego Systemu e-Faktur nie była włączona w ustawieniach laboratorium.
- Poprawiono odświeżanie interfejsu użytkownika, gdy wprowadzono nieprawidłowe hasło w procesie przygotowania do konwersji w programie serwisowym.
- Dodano informację o błędzie podczas przechwytywania wyjątków SQL podczas zmiany flagi własnej.
- Naprawiono błąd umożliwiający usunięcie kategorii wybranej dla Operacji bankowej w parametrach dokumentów handlowych/magazynowych.
- Poprawiono zachowanie kontrolki wyboru typu Combo Box przy przewijaniu jej zawartości kółkiem myszy.
- Dodano ostrzeżenie o zbliżającym się zakończeniu przez firmę Microsoft wsparcia dla systemu Windows 10.
- Zapis danych diagnostycznych rozszerzono o historię aktywności Konta InsERT.
- Zmieniono miejsce przechowywania statusu zgody na przetwarzaniu danych telemetrycznych z lokalnej bazy danych na infrastrukturę Konta InsERT.
- Dodano możliwość ustawiania flag własnych dla JPK_VAT.
- Usunięto zdublowane wpisy w tabeli pd_UzytkUpraw odpowiedzialnej za przechowywanie uprawnień użytkowników. Do powstania zdublowanych wpisów mogło dochodzić we wcześniejszych wersjach programu.
- Wprowadzono zmiany mające na celu optymalizację wyliczania plików JPK.
- Poprawiono walidację adresu e-mail w plikach JPK. Zwiększony został limit znaków po kropce z 5 do 10.
- Zmieniono nazwy modułów e-Sprawozdawczość JPK_VAT na JPK_VAT oraz e-Kontrole podatkowe na JPK na żądanie.
- W module JPK_VAT i JPK_PD (wcześniej e-Sprawozdawczość JPK_VAT) zmieniono nazwę kolumny Korekta na Cel wyliczenia oraz dodano filtr o tej samej nazwie.
- Nowa funkcjonalność w oknie Rozlicz zbiorczo. W modułach rozrachunkowych, w oknie Rozlicz zbiorczo, dodano możliwość zbiorczego zaznaczania oraz odznaczania wszystkich rozrachunków dostępnych na liście.
- Wprowadzono zmiany w wyglądzie oraz organizacji okien: Rozlicz należność, Rozlicz zobowiązanie i Rozlicz zbiorczo, dostępnych w modułach rozrachunkowych. Zmodyfikowany został układ wizualny, a także kolejność i nazwy niektórych pól – tak, aby były one bardziej intuicyjne i zrozumiałe dla użytkownika. Dodatkowo, ustawienia dotyczące waluty zostały przeniesione do zakładki Podstawowe.
- W mechanizmie telemetrii dodano rejestrowanie zdarzeń związanych z działaniami wykonywanymi w modułach rozrachunkowych, w oknach: Rozlicz należność, Rozlicz zobowiązanie oraz Rozlicz zbiorczo.
- Poprawiono błąd w zestawieniach Rejestr sprzedaży VAT i Rejestr sprzedaży VAT (metoda kasowa), który mógł prowadzić do rozsunięcia wartości w kolumnach i ich podsumowaniach.
- Wprowadzono drobne poprawki w modułach Homebanking oraz Operacje bankowe polegające na poprawie tooltipów w tabeli oraz nazw filtrów.
- Poprawiono błąd w funkcji odpowiedzialnej za przenoszenie cen z zamówienia od klienta wystawionego w walucie obcej na dokument Faktura VAT marża. Błąd powodował, że poprawna cena była przenoszona tylko na pierwszą pozycję.
- W zamówieniach zaliczkowych od klientów, w mechanizmie generowania zamówienia różnicowego uwzględniono parametr dotyczący grupowania identycznych towarów w jedną pozycję. Dotychczas parametr ten był brany pod uwagę jedynie podczas wystawiania wydań magazynowych i faktur zaliczkowych końcowych do zamówienia.
- W mechanizmie wystawiania faktury zbiorczej zakupu na podstawie e-Faktury odebranej z KSeF usunięto ograniczenie uniemożliwiające podłączenie dokumentów magazynowych w przypadku, gdy faktura nie zawierała żadnych pozycji.
Uwaga! Operacja jest dostępna w ramach Laboratorium oraz funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur. - Dodano możliwość oznaczenia adresu e-mail w kartotece kontrahenta jako docelowego do wysyłki wystawionych dla niego dokumentów handlowych i magazynowych. W przypadku braku takiego oznaczenia dokumenty będą wysyłane na adres e-mail podstawowy.
- W zamówieniach do dostawców dodano parametr w mechanizmie generowania zamówień różnicowych, który umożliwia wyłączenie grupowania identycznych towarów w jedną pozycję.
- Zmieniono domyślny tytuł dokumentu generowanego zamiast standardowego wydruku faktury w przypadku konieczności wydruku faktury sprzedaży przeznaczonej do wystawienia w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) – z „Dowód sprzedaży” na „Potwierdzenie sprzedaży”.
Uwaga! Wydruk jest dostępny w ramach Laboratorium oraz funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur. - Wprowadzono zmiany optymalizacyjne w funkcjach odpowiedzialnych za nawiązywanie sesji, wysyłkę i odbiór dokumentów z Krajowego Systemu e-Faktur. Celem modyfikacji jest poprawa wydajności i stabilności rozwiązania.
Uwaga! Operacje są dostępne w ramach Laboratorium oraz funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur. - W zamówieniach od klientów, w mechanizmie generowania zamówienia różnicowego poprawiono błąd polegający na nieprzenoszeniu stawki podatku VAT dla kartoteki towarowej będącej opakowaniem.
- W mechanizmach odpowiedzialnych za wczytywanie faktur zakupu na podstawie e-Faktur odebranych z KSeF poprawiono problem polegający na braku ustawiania cen na pozycjach towarowych w przypadku, gdy źródłowy plik XML faktury nie zawierał wypełnionych wartości brutto pozycji w polu P_11A
- W zamówieniach od klientów dodano możliwość wycofania realizacji zamówienia bez dokumentu.
- W komunikatach zwrotnych dotyczących wysyłki faktur do KSeF rozszerzono zakres prezentowanych błędów o wcześniej niewyświetlane informacje szczegółowe.
Uwaga! Operacje są dostępne w ramach Laboratorium oraz funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Faktur. - Poprawiono błąd, który mógł powodować wyświetlanie nieaktualnego przypomnienia o konieczności zmiany stawek VAT na produkty spożywcze.
- Dodano nowy status „Błąd komunikacji z KSeF”, związany z wysyłką dokumentu do Krajowego Systemu e-Faktur. Status ten oznacza, że wysyłka dokumentu nie powiodła się z przyczyn technicznych. Dotychczas takie dokumenty otrzymywały ten sam status, co dokumenty dostarczone i odrzucone przez KSeF.
UWAGA! Mechanizm jest dostępny w ramach Laboratorium i funkcjonalności związanej z obsługą Krajowego Systemu e-Fakturowania. - W zamówieniach od klientów, w mechanizmie generowania zamówienia różnicowego poprawiono błąd polegający na nieprzenoszeniu stawki podatku VAT dla kartoteki towarowej będącej opakowaniem.