Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Gratyfikant nexo – Obsługa Pracowniczych Planów Kapitałowych

Program: Gratyfikant nexo, InsERT nexo

Kategoria: Pracownicze Plany Kapitałowe



Informacje ogólne dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) można odnaleźć w osobnym zagadnieniu e-Pomocy.

Artykuł dotyczy obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych, która została zaimplementowana do programów Gratyfikant nexo i Gratyfikant nexo PRO w wersji 26.0.0.​

Aby włączyć obsługę PPK w Gratyfikancie nexo, należy:

1. Z listy modułów wybrać Ewidencje dodatkoweKonfiguracja, a następnie odnaleźć Parametry PPK i poprawić.


2. Włączyć znacznik Podmiot zatrudniający jest objęty Pracowniczymi Planami Kapitałowymi, co spowoduje pojawienie się kreatora przystąpienia firmy do PPK oraz nowych pól:​


  • Podstawa prawna: podstawa objęcia przepisami o PPK; dla podmiotów objętych przepisami ustawy w kolejnych terminach należy wskazać odpowiednią podstawę, dla innych przypadków (powstanie nowej firmy, zaprzestanie prowadzenia PPE itp.) wybrać wartość Inna.
  • Miesiąc naliczenia pierwszej wypłaty: dla największych firm będzie to najpóźniej listopad 2019 (pierwsza wpłata w grudniu 2019); należy rozróżnić miesiąc naliczenia i miesiąc dokonywania wpłaty do PPK – ustawa posługuje się pojęciem wpłat, podczas gdy w kadrach-płacach posługujemy się pojęciem obliczania/naliczania wpłat, co przypada na miesiąc poprzedni w stosunku do rozumienia ustawowego o PPK.
  • Wpłata podstawowa i dodatkowa pracodawcy, wpłata podstawowa pracownika: wartości procentowe odpowiednich wpłat.
  • ​Termin dokonywania wpłat do PPK: w zależności od terminu faktycznego przekazywania wpłat do PPK wpłaty pracodawcy do PPK będą podstawą opodatkowania w bieżącym wynagrodzeniu (opcja w miesiącu wypłaty wynagrodzenia – podatek liczony w bieżącej wypłacie) lub dopiero w wynagrodzeniu wypłacanym w miesiącu przekazania wpłat do PPK (opcja do 15. dnia następnego miesiąca – podatek liczony w miesiącu dokonania wpłaty do PPK).
  • Data dokonywania wpłat: pole to pojawi się po wskazaniu 15. dnia następnego miesiąca jako terminu dokonania wpłaty do PPK – można w nim określić, w którym z pierwszych piętnastu dni miesiąca będzie dokonywana wpłata.
  • Instytucja finansowa: instytucja, z którą zawarto umowę o zarządzanie PPK.

3. Po zapisaniu zmian aktywny będzie przycisk kreatora przystąpienia firmy do PPK, przy pomocy którego można zbiorczo oznaczyć uczestników PPK oraz pracowników, którzy złożyli deklarację rezygnacji z PPK. Zalecane jest wykorzystanie kreatora w celu szybkiego wprowadzenia danych do kartotek pracowników. Poniżej opisano wykorzystanie kreatora krok po kroku.


4. W nowym oknie użytkownik wskazuje Domyślną datę deklaracji rezygnacji, która zostanie wprowadzona w kartotekach pracowników, którzy nie zamierzają korzystać z PPK, a następnie przejść Dalej.


5. W następnym kroku wskazać pracowników, którzy zostaną objęci programem PPK. Domyślnie Gratyfikant oznacza pracowników w wieku poniżej ​55 lat. Dodatkowo można wskazać pracowników, którzy złożyli deklarację rezygnacji (w tym celu należy zaznaczyć jednocześnie uczestnictwo w PPK oraz rezygnację przed zgłoszeniem). Po wprowadzeniu danych kliknąć Zapisz.


Gdy obsługa PPK zostanie włączona, w danych pracownika zostanie dodana nowa zakładka PPK, w której indywidualnie dla każdego pracownika można wprowadzić dane, takie jak: miesiąc obowiązku zgłoszenia, miesiąc naliczenia pierwszej wypłaty, numer w ewidencji PPK, numer nadany przez IF.


Dodatkowo ustawienie wyżej wymienionych wartości dla poszczególnych pracowników jest możliwe zbiorczo w górnym menu Operacje – Zbiorczo.

 


​​Zagadnienia e-Pomocy związane z obsługą PPK:
Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki