Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Pracownicze Plany Kapitałowe – Informacje ogólne

Program: Gratyfikant GT, Gratyfikant nexo, InsERT GT, InsERT nexo

Kategoria: Pracownicze Plany Kapitałowe

​Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) zostały wprowadzone ustawą z dnia 4 października 2018 r. (Dziennik Ustaw z dnia 28 listopada 2018 r. pozycja 2215), która określa między innymi zasady gromadzenia środków w pracowniczych planach kapitałowych, zwanych dalej „PPK”, zawierania umów o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK, finansowania i dokonywania wpłat do PPK.

Art. 134 ust. 1 ustawy precyzuje terminy objęcia poszczególnych podmiotów gospodarczych (w ustawie nazywanych podmiotami zatrudniającymi):

  • podmioty, które zatrudniają co najmniej 250 osób według stanu na 31 grudnia 2018 r. – od dnia 1 lipca 2019

  • podmiotów, które zatrudniają co najmniej 50 osób według stanu na 30 czerwca 2019 r. – od dnia 1 stycznia 2020

  • podmiotów, które zatrudniają co najmniej 20 osób według stanu na 31 grudnia 2019 r. – od dnia 1 lipca 2020

  • ​pozostałych podmiotów zatrudniających – od 1 stycznia 2021.

Uczestnictwo osoby zatrudnionej w PPK jest dobrowolne, ale jeśli pracownik nie złoży deklaracji rezygnacji z wpłat do PPK, domyślnie będzie do PPK „zapisany". Deklaracja rezygnacji obowiązuje do kwietnia 2023 r. (następnie do 2027, 2031 itd.) i jeśli pracownik nie złoży ponownie takiej deklaracji, pracodawca ponownie zacznie odprowadzać za niego wpłaty do PPK. Osoby, które w dniu zatrudnienia skończyły 70 lat, nie mogą być uczestnikami PPK. Natomiast osoby, które w tym dniu ukończyły 55 lat, będą uczestnikami PPK tylko po złożeniu stosownego wniosku.

Nadzór nad funkcjonowaniem PPK będzie sprawować Polski Fundusz Rozwoju – PFR.

Rachunki PPK na rzecz uczestników PPK (pracowników) będą prowadziły instytucje finansowe. Obowiązek przekazywania do instytucji finansowej informacji o osobach zatrudnionych (uczestnikach PPK) oraz o ich wpłatach pracodawca będzie prowadził za pośrednictwem agenta transferowego.

Podmiot zatrudniający będzie zobowiązany do zawarcia z instytucją finansową umowy o zarządzanie PPK, a następnie do zawarcia w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych umowy o prowadzenie PPK.

Umowę o zarządzanie PPK podmiot zatrudniający jest zobowiązany zawrzeć nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK. Natomiast umowę o prowadzenie PPK co do zasady zawiera się po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia pracownika, nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia. Ta sama zasada dotyczy okresu przejściowego (wchodzenia ustawy w życie), z tym że datą początkową nie jest data zatrudnienia, tylko data objęcia podmiotu zatrudniającego przepisami ustawy.

Przykład: Firma zatrudniająca 31 grudnia 2018 co najmniej 250 pracowników zostanie objęta przepisami ustawy w dniu 1 lipca 2019. Trzy miesiące upłyną 1 października 2019, co skutkuje obowiązkiem zawarcia umów o prowadzenie PPK najpóźniej do 12 listopada 2019 (10 i 11 listopada są w roku 2019 dniami wolnymi od pracy). Z tego z kolei wynika, że umowę o zarządzanie PPK należy zawrzeć najpóźniej do 25 października 2019. Pierwsze wpłaty do PPK należy w takim przypadku naliczać w wynagrodzeniach wypłacanych w listopadzie 2019, natomiast pierwsze przekazanie wpłat w grudniu 2019 (za portalem http://mojeppk.pl/ prowadzonym przez PFR).

Wpłaty do PPK (podstawowe), co do zasady, są finansowane przez pracodawcę (1,5% wynagrodzenia) i pracownika (2% wynagrodzenia). Pracodawca i pracownik mogą zadeklarować wpłaty dodatkowe w wysokości odpowiednio od 0 do 2,5% i 2%. W szczególnych przypadkach wpłaty pracodawcy i pracownika mogą być obniżane lub całkowicie zawieszone. Jako wynagrodzenie rozumiana jest podstawa składki emerytalnej.

Ustawa reguluje wiele innych zagadnień, ale dotyczą one działu kadr w mniejszym stopniu.


Zagadnienie należy do zbioru zagadnień związanych z obsługą Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki