InsERT S.A.

Aktualności prawne

Lis
29
2019

Biała lista wkrótce obowiązkowa. Jak się przygotować?

Biała lista wkrótce obowiązkowa. Jak się przygotować?

Chociaż z białej listy podatników VAT można korzystać od 1 września br., dopiero od 1 stycznia 2020 r. stanie się to obowiązkowe. Każdy, kto po tym terminie wpłaci pieniądze na rachunek spoza wykazu, nie będzie mógł zaliczyć wydatku na poczet kosztów podatkowych.

Przygotowania do zmian będą niestety utrudnione, ponieważ nie wszystkie funkcjonalności związane z wykazem podatników VAT zostały już udostępnione. Firmy powinny jednak zadbać, aby przed końcem roku ich dane, a zwłaszcza numery rachunków bankowych lub imienne rachunki w SKOK znajdujące się na białej liście, odpowiadały stanowi rzeczywistemu.

Kolejną kwestią jest dokładna weryfikacja danych dotychczasowych kontrahentów firmy. Także w tym przypadku należy sprawdzić, czy rachunki, na które wpłacane były należności zgadzają się z tymi, które widnieją w wykazie Ministerstwa Finansów. Jeśli nie, warto jak najszybciej skontaktować się z kontrahentami i dowiedzieć się, jaki jest tego powód oraz na jakie rachunki wpłacać należności od 1 stycznia 2020 r.

Istotne jest również dostosowanie oprogramowania księgowego do nowych regulacji, co pozwoli na częściową automatyzację prac. O ile bowiem mikroprzedsiębiorcy będą mogli korzystać z białej listy „ręcznie” (sprawdzać kontrahentów pojedynczo), o tyle większe przedsiębiorstwa będą miały znacznie więcej pracy.

Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z białej listy już teraz. Jak przekonuje, wykaz zawiera w jednym miejscu wszystkie informacje o statusie podatników VAT, co ułatwia i przyspiesza proces wyszukiwania danych w nim zawartych. Dodatkową zaletą ma być większe bezpieczeństwo podatników oraz ograniczenie ryzyka wplątania w oszukańczy proceder zmierzający do wyłudzenia VAT.