InsERT S.A.

Aktualności: oprogramowanie InsERT

Sie
25
2017

Dobre prognozy dla usług chmurowych

Dobre prognozy dla usług chmurowych

Co dziesiąta firma w Polsce korzysta z tzw. usług chmurowych. W Europie tak niski odsetek odnotowują jeszcze tylko Łotwa, Rumunia i Bułgaria. Liderami są państwa skandynawskie, w których z cloud computingu korzysta połowa przedsiębiorców.

Eurostat opublikował dane, z których wynika, że Polacy – zarówno osoby indywidualne, jak i firmy – znajdują się na szarym końcu w rankingach pokazujących wykorzystanie usług chmurowych. W 2016 r. po takie rozwiązania sięgnęło 21 proc. polskich indywidualnych użytkowników internetu i jest to najmniej w całej Europie. W tym zestawieniu przodują Szwecja (48 proc.), Wielka Brytania (46 proc.) i Holandia (46 proc.). Średnia UE wynosi 32 proc.

Jeszcze słabiej wypadamy, gdy wziąć pod uwagę wykorzystanie cloud computingu przez biznes. Tylko 9 proc. firm w Polsce zdecydowało się skorzystać z rozwiązań chmurowych, podczas gdy w Finlandii jest to 57 proc., w Szwecji – 49 proc., a w Danii – 41 proc. Średnia unijna sięga 22 proc.

Przedsiębiorcy – zarówno duzi, jak i MSP – korzystają przede wszystkim z usług zarządzania pocztą e-mail, gromadzą w chmurze bazy danych i przechowują pliki. Dużą popularnością cieszą się też wyspecjalizowane systemy do zarządzania biznesem. Dla przykładu w 2016 r. z programów finansowo-księgowych korzystało 32 proc. przedsiębiorstw, a z CRM-wych – 27 proc. Według firmy badawczej IDC, sprzedaż usług chmurowych w latach 2014-2016 wzrosła o 20 proc. W najbliższych latach ten wzrost powinien się utrzymać.

Gama rozwiązań cloud computingu jest bardzo szeroka. Najmniejsze firmy mogą pracować np. z Subiektem 123, który jest prostą aplikacją do fakturowania oraz zarządzania informacją o klientach i towarach. Innym przykładem jest vendero, z którym w dosłownie kilka minut można założyć sklep internetowy. Inne popularne usługi to e-Archiwizacja (tworzenie kopii zapasowych online), e-Abonament (dostęp do bieżących aktualizacji programów) i nexo LINK (raportowanie i podgląd danych handlowych, finansowych i księgowych).