InsERT S.A.

Aktualności biznesowe

Lip
26
2017

Milion profili zaufanych

Milion profili zaufanych

Liczba aktywnych profili zaufanych, czyli eGO, sięgnęła w Polsce miliona. Duży wpływ na to miały banki, które umożliwiły weryfikację użytkowników poprzez bankowość elektroniczną. Wydłużyła się też lista usług w sferze administracji, które można załatwić online i przez całą dobę.

Jeszcze pół roku temu liczba eGO (nowa nazwa profilu zaufanego) wynosiła około 500 tys. Teraz ta liczba się podwoiła, co w dużej mierze jest zasługą banków. Dzięki bankowości elektronicznej można założyć eGO i nie trzeba osobiście stawiać się w punkcie potwierdzającym, np. urzędzie skarbowym czy urzędzie gminy. Najwięcej profili zaufanych założyli klienci PKO BP, ING i Millennium. eGO można jeszcze założyć poprzez Inteligo, Pekao i Envelo. Do tej grupy mają dołączyć mBank, BZ WBK, Alior, BGŻ, BNP Paribas, Citi Handlowy, Raiffeisen i Credit Agricole.

Według Ministerstwa Cyfryzacji, obecnie dostępnych jest 500 usług e-administracji. Tym sposobem można m.in. złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego dla siebie lub dziecka, zarejestrować działalność gospodarczą, dopisać się do spisu wyborców, zgłosić sprzedaż samochodu w wydziale komunikacji, sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych lub w Rejestrze PESEL, załatwić sprawy związane z ZUS i urzędem skarbowym oraz sprawdzić liczbę punktów karnych. Niebawem ta lista ma się wydłużyć i będzie można np. elektronicznie zarejestrować narodziny dziecka i skorzystać z rozbudowanej wersji systemu CEPIK.