Aktualności - informacje

Aktualności

Najświeższe wiadomości dotyczące firmy, przydatne informacje dla klientów, komunikaty o promocjach i rozszerzeniach, zmiany w ofercie oraz cennikach, a także nowości w Sklepie InsERT.

Zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkową fakturę elektroniczną w Polsce

Zgoda Komisji Europejskiej na obowiązkową fakturę elektroniczną w Polsce

05 
kwietnia
 2022

W środę 30 marca Komisja Europejska udzieliła zgodę na wdrożenie obowiązkowego systemu fakturowania elektronicznego. Potrzebna jest jeszcze akceptacja Rady EU.

Od 1 stycznia 2022 przedsiębiorcy mogą wystawiać e-Faktury przez Krajowy System e-Faktur (KSeF). Obecnie jest to rozwiązanie dobrowolne i dostępne równolegle z dotychczasowymi formami fakturowania. Docelowo korzystanie z platformy będzie obowiązywało każdego podatnika wystawiającego faktury VAT.

 

Termin ten jest coraz bliższy, co potwierdza zgoda na obowiązkową e-Fakturę udzielona przez Komisję Europejską w środę 30 marca 2022 r. Nastąpiło to na mocy wniosku o derogację, który Polska przekazała do KE 2 sierpnia 2021. R. Po uzyskaniu akceptacji Rady EU (co powinno nastąpić w ciągu kilku tygodni) decyzja upoważni Polskę do wdrożenia obowiązkowego systemu elektronicznego fakturowania.


Czym jest KSeF

 

Krajowy System e-Faktur jest platformą rządową, która docelowo ma uszczelnić system podatkowy w Polsce, uprościć proces fakturowania oraz wyeliminować z obiegu faktury papierowe. Po wystawieniu faktura ustrukturyzowana przesyłana jest poprzez system API z systemu finansowo-księgowego do centralnej bazy Ministerstwa Finansów. Tam dokument dostępny jest w systemie do wglądu i pobrania przez kontrahenta.