Aktualności - informacje

Aktualności

Najświeższe wiadomości dotyczące firmy, przydatne informacje dla klientów, komunikaty o promocjach i rozszerzeniach, zmiany w ofercie oraz cennikach, a także nowości w Sklepie InsERT.

Uwaga! Nowy sposób naliczania zaliczki na podatek PIT

Uwaga! Nowy sposób naliczania zaliczki na podatek PIT

10 
stycznia
 2022

8 stycznia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie wprowadzające zmianę sposobu rozliczania kwoty wolnej od podatku w zaliczce miesięcznej od wypłat. Projekt rozporządzenia został przedstawiony przez Ministerstwo Finansów (MF) zaledwie dzień wcześniej, 7 stycznia. Aktualizacje programów nexo oraz GT, umożliwiające obsługę zmian, powinny pojawić się w ostatnim tygodniu stycznia.

 

Rozporządzenie powstało w wyniku fali krytyki, jaka wylała się na przepisy Polskiego Ładu ze strony pracowników, których wynagrodzenie netto wypłacone w pierwszych dniach stycznia zgodnie z nowymi zasadami uległo zmniejszeniu.  

 

Co się zmienia

 

W przypadku pracowników oraz zleceniobiorców, których miesięczny przychód brutto nie przekracza 12 800 zł, wysokość pobieranej zaliczki nie może być wyższa od tej, która była ustalona zgodnie z zasadami obowiązującymi do 31 grudnia 2021 r. (przed wejściem w życie Polskiego Ładu).  

Rozporządzenie wprowadza ponadto obowiązek wyrównania pracownikowi różnicy w wynagrodzeniu wypłaconym w dniach od 1 do 7 stycznia 2022 r.

 

Rozporządzenie w praktyce

 

Wprowadzone zmiany stawiają w kłopotliwej sytuacji pracodawców, którzy chcą wypłacić wynagrodzenia za grudzień 2021 w ostatnim dopuszczanym przez Kodeks Pracy dniu, czyli 10 stycznia 2022.  

Z kolei pracodawcy, którzy wypłacili wynagrodzenia w okresie 1-7 stycznia, będą musieli dokonać zwrotu różnicy w zaliczce tym pracownikom, u których została ona pobrana w zbyt dużej wysokości. 

 

Kiedy zmiany w programach InsERT

 

Rozpoczęliśmy prace nad aktualizacjami programów nexo i GT, które będą uwzględniały przepisy rozporządzenia.  

W przypadku Gratyfikanta, Rachmistrza i Rewizora GT, w ostatnim tygodniu stycznia wprowadzona zostanie obsługa wypłaty z zaliczką w wysokości określonej nowymi przepisami. W związku z tym sugerujemy wstrzymanie się z wypłacaniem wynagrodzeń za styczeń aż do ukazania się nowej wersji programu. Możliwość dokonywania zwrotu nadwyżki zaliczki pobranej w dniach 1-7 stycznia pojawi się na przełomie stycznia i lutego.

Intensywne prace trwają także nad aktualizacjami Gratyfikanta oraz Rachmistrza i Rewizora nexo. Ze względu na złożoność problemu publikację tej wersji planujemy na ostatni tydzień stycznia.

W tej samej wersji Gratyfikanta nexo postaramy się również dostarczyć rozwiązanie umożliwiające dokonanie zwrotu nadwyżki zaliczki pobranej w dniach 1-7 stycznia.